reklama

Vírus učiteľom

Ak sa pod tlakom odhaľujú naše slabé miesta, tak môžeme korone vďačiť za užitočnú lekciu. Ak sa z nej poučíme, vyjdeme z nej silnejší ako sme boli predtým.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Celý život si tvoríme okruh priateľov, s ktorými máme podobné záujmy, zdieľame rovnaké hodnoty aj názory. Sociálne siete tento fenomén ešte podporili. Ich obsah je namiešaný presne podľa našich preferencií a aby sme si v tejto neistej dobe plnej konfliktov dopriali aspoň trochu pokoja, mnohí z nás využili karanténu na prečistenie zoznamu priateľov. Veď prečo sa stresovať a rozčulovať, keď môžeme mať okolo seba ľudí, s ktorými sa zhodneme. Dúfajúc, že si tým svoje duševné zdravie chránime, si tým však naopak len škodíme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Izolovaním sa v názorovej monokultúre totiž zásadne znižujeme svoju odolnosť voči vonkajším vplyvom, pretože tým postupne a nenápadne znižujeme svoju toleranciu voči cudzím baktériám názorom. Každý vírus názor, s ktorým nie sme vysporiadaní, predstavuje potom vážne ohrozenie našej duševnej rovnováhy.

Svoju imunitu voči iným vírusom názorom si však dokážeme vybudovať len ak sa im otvoríme. Pokým to nedokážeme, budú pre nás ohrozením vždy, aj keď vôbec nie sú nebezpečnejšie ako tie naše, s ktorými sme sa už stihli zžiť. Pozitívny vplyv názorovej diverzity na naše duševné zdravie je síce málo známy, ale nepopierateľný. Je to ako vyjsť zo zatuchnutej a nevetranej miestnosti na čerstvý vzduch. Naopak nekonečným premieľaním len tých svojich overených baktérií názorov degenerujeme a stávame sa zraniteľnejšími a slabšími, čo následne len prehlbuje náš pocit ohrozenia. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto som si zámerne nikdy neprečistil svoj Facebook friendlist. Vďaka tomu mám stále priateľov na oboch stranách tohoto koronoveho konfliktu, a ak si myslíte, že sú na tej druhej strane nebezpeční hlupáci, tak nie sú. Ako od vás, aj od nich sa môžem mnohému naučiť. Vážim si ich rovnako ako vás, lebo viem, že ani jeden nemáte zámer tomu druhému ublížiť, práve naopak. Potrebu vyjadriť svoj názor máte jedni aj druhí práve preto, že vám záleží v akej krajine žijeme a viem, že si všetci zo srdca prajete, aby sa táto situácia čím skôr upokojila.

To však nenastane tým, že dá jedna polovica druhej odrazu za pravdu, ani tým, že jedna polovica tú druhú k súhlasu prinúti. Očakávať prvé je naivné a druhé by konflikt len vyhrotilo. Môžeme si o korone myslieť čo len chceme, všetkým nám však dala jednu veľmi užitočnú lekciu z tolerancie. Kto sa z nej poučí, vyjde z tejto krízy oveľa silnejší, ako do nej vošiel. Je čas naučiť sa rešpektovať nie len opačné pohlavie, cudziu vieru, inú rasu, či sexuálnu orientáciu, ale aj iný názor. História nám už mnohokrát ukázala, že nebezpečnejší ako iný názor sú tí, ktorí iný názor za nebezpečný označujú. Presne týmto argumentom totiž ospravedlňovali popravy inkvizítori, fašisti, komunisti, aj všetci diktátori. Odsudzovanie iného pokoj nikdy neprinesie. Je pritom úplne jedno, na ktorej strane konfliktu stojíme, svojim bojom ho len živíme. Kým zosmiešňujeme, odsudzujeme, či umlčiavame "tých druhých", budeme aj my “tí druhí” pre nich. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako si teda vybudovať duševnú imunitu tak dôležitú na prežitie v tomto polarizovanom svete? Jednoducho - nepolarizujme ho. Miesto pestovania pritakávajúcej monokultúry začnime vo svojom okolí zámerne podporovať rast názorovej diverzity. To neznamená tolerovanie iného názoru so zaťatými zubami, ale pochopenie, že pre naše prežitie je kľúčová práve schopnosť spolunažívať aj s inými vírusmi názormi ako len s tými, ktoré sme si už stihli osvojiť. Nezdegenerujeme len kým sme každý iný, lebo len vtedy sa dokážeme navzájom inšpirovať, dopĺňať a rozvíjať. Pre naše spokojné spolužitie preto úplne postačí, ak sa zhodneme aspoň na tom, že sa nemusíme zhodnúť na všetkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to však len môj názor a ak so mnou nesúhlasíte, užívam si tento luxus verejne prejaveného nesúhlasu spolu s vami. Táto doba je totiž úžasná oproti tej, ktorá by nastala, keby sme mali všetci na všetko rovnaký názor. Trebárs aj ten môj. Brrr.

Ilustrácia z novej rozprávkovej knihy "Je ľavá tou pravou?", ktorá rozpráva príbeh o dvoch nohách, ktoré sa už nevedia vystáť a chcú sa rozísť.
Ilustrácia z novej rozprávkovej knihy "Je ľavá tou pravou?", ktorá rozpráva príbeh o dvoch nohách, ktoré sa už nevedia vystáť a chcú sa rozísť. (zdroj: Rasťo Michalik)
Rasťo Michalik

Rasťo Michalik

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študoval som kreativitu na Slovensku, vo Francúzsku a v Kanade. 30 rokov som tvoril reklamy pre globálne koncerny aj lokálne firmy a dobre viem, ako sa dajú na presvedčenie ľudí využiť médiá. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu